Головна » 2012»Березень»29 » Міносвіти відкидає звинувачення щодо завищеної вартості підручників
14:11
Міносвіти відкидає звинувачення щодо завищеної вартості підручників
Прес-службою відомства поширено реліз, в якому відомство обґрунтовує високу вартість підручників для 1-го класу незначним загальним накладом підручників з деяких предметів
Нагадаємо, у вівторок 27 березня сайт "Наші гроші" повідомив про те, що Інститутом інноваційних технологій і змісту освіти було укладено низку угод на друк підручників для 1 класу на загальну суму 61,13 млн грн., а вартість деяких з них склала декілька сотень грн. за екземпляр.
У відповідь на публікацію профільним міністерством поширено заяву, в якій зокрема зазначається, що "засоби масової інформації через свою некомпетентність та поверхневе недосконале вивчення питання висвітлюють недостовірну та неправдиву інформацію щодо закупівлі Міністерством освіти і науки, молоді та спорту підручників".
"Закупівлі підлягають лише ті підручники, які стали переможцями Всеукраїнського конкурсу рукописів підручників. Оскільки переможцями стають саме рукописи авторів, то вартість підручника, що закуповується, включає в себе технологічних процес його виготовлення та складається не тільки з витрат паперу, картону, плівки та поліграфічних витрат, а ще й з редакційних та загально-видавничих (авторські гонорари, розроблення оригінал-макетів, художні та редакційні витрати)",- йдеться в повідомленні Міносвіти.
У міністерстві зазначили, що "вказані витрати по кожному підручнику розподіляються на загальний наклад підручників, що закуповуються: тобто, чим менший тираж, тим більший відсоток витрат у загальній вартості підручника".
Також у міністерстві повідомили, що тираж підручників визначається відповідно до прогнозованої кількості учнів на 2012-2013 навчальний рік, а розрахункова потреба визначається на підставі відомостей, наданих обласними управліннями освіти і науки.
"Відповідно, найдорожчими є підручники, тираж яких є мінімальним. Так, наприклад, підручник з української мови для загальноосвітніх навчальних закладів з польською мовою навчання (1-й клас) при тиражі 302 примірники коштує 647,09 грн., а підручник з англійської мови для загальноосвітніх навчальних закладів (1-й клас) при тиражі 217 616 примірників коштує лише 10,81 грн", - підсумували у Міносвіти.
Також у Міністерстві освіти звернулися до представників ЗМІ з проханням відповідально та ретельно вивчати відповідні питання.
Необхідно зазначити, що у відповідь на публікації засобів масової інформації народний депутат Лілія Григорович направила депутатське звернення до Генерального прокурора та Голови Державної фінансової інспекції щодо неефективного використання державних коштів під час друку підручників.
На думку Григорович, що викладена у депутатському зверненні, вартість друку низки підручників є явно завищеною. "Торги, проведені за неконкурентною процедурою закупівлі "в одного учасника", привели до того, що вартість друку низки підручників є явно завищеною. Так, вартість друку одного підручника "Українська мова для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням польською мовою. Усний курс. 1 клас" складає 647 грн. за екземпляр, "Іспанська мова для загальноосвітніх навчальних закладів. 1 клас" - 518 грн./екз, "Українська мова для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням молдовською мовою. Усний курс. 1 клас" - 497 грн./екз".
У своєму зверненні депутат просить провести перевірку ефективності використання державних коштів під час друку підручників на замовлення Міносвіти та поінформувати громадськість про заходи, вжиті для усунення корупційної складової.
Варто зазначити, що наприкінці минулого року Рахунковою палатою було поставлено під сумнів ефективність використання коштів на видання підручників.
У Рахунковій палаті повідомили, що за результатами аудиту ефективності використання коштів державного бюджету, виділених у 2010-2011 роках на забезпечення навчальних закладів підручниками і посібниками, встановлено, що Міністерство освіти протягом останніх 9 років неефективно, неекономно і з порушеннями використовує бюджетні кошти.
Аудитори Рахункової палати зазначили, що за умов економного й ефективного використання бюджетних коштів лише у 2010-2011 роках можна було додатково видати 3,4 млн. підручників для навчальних закладів, або майже на чверть більше виготовлених.