24 квітня 2012 року у Головному управлінні освіти і науки Полтавської обласної державної адміністрації відбулася зустріч керівника робочої групи з розробки нової програми зі світової літератури, доктора філологічних наук, професора, завідувача кафедри світової літератури Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка Ольги Ніколенко з науково-педагогічною громадськістю Полтавщини.
У зустрічі взяли участь методисти обласного, міського та районних кабінетів, учителі, науковці.
Ольга Ніколенко прокоментувала дискусію, що склалася довкола програми зі світової літератури: «Йде боротьба старих і нових підходів. Дехто виступає за збереження старих, традиційних підходів, але в результаті абсолютизації традиції діти пішли у свій паралельний світ і читають там усе те, що їм хочеться, або зовсім не читають. Наша робоча група з допомогою пропозицій усієї України спробували осучаснити й наблизити курс світової літератури до дітей, зацікавити їх книгою, поговорити з ними про їхні проблеми засобами літератури. Нова програма зі світової літератури поступово буде готувати дитину до сприйняття більш складних за обсягом і змістом творів. У 10-11 класі до учнів прийдуть і «Гамлет», і «Фауст», і складні психологічні романи XIX-XX століть, але на новому рівні сприйняття. Нова програма розрахована на живий діалог учня й учителя. У наш стрімкий інформаційний час ми вже не можемо заборонити читати учням твори сучасної літератури, які викликають у них великий інтерес, але ми можемо стати поруч із ними, прочитати їх разом, обговорити, подумати над проблемами нашого спільного світу. Якщо ми сьогодні не дослухаємося до наших дітей, не підготуємо їх до сучасного світу, прірва духовного непорозуміння буде зростати. І цього не можна буде виправити суто хронологічним принципом викладання літератури в школі. Інформація йде зараз до дитини звідусіль, інформаційний потік, який лине з комп’ютера, із засобів масової інформації не чекає того, поки дитина прочитає відповідний розділ у підручнику історії. А література – жива, добра, дитяча й підліткова література, наближена до них, до їхніх інтересів, – здатна дати духовну опору нашим учням, спонукати їх до думки, до осмислення того, в якому світі вони живуть і які вони, люди вже XXI століття...»
Присутні в цілому схвалили доопрацьований, в результаті громадського обговорення, проект програми зі світової літератури. Учасники обговорення ще запропонують деякі пропозиції, але й закликали своїх колег із Києва та інших регіонів до толерантності та спільного пошуку істини. Присутні дійшли згоди, що освіта зараз переживає важкий час разом з усім нашим суспільством, тому не треба боятися рухатися, долати застарілі підходи і шукати нові рішення, але при цьому не варто політизувати питання освіти. за матеріалами сайту http://www.mon.gov.ua
|